10 טיפים לשיפור זמן האמבטיה של הקטנטנים

אמבטיה לילדים ורחצה באופן כללי, היא חלק חשוב משגרת חיים בריאה והיגיינית. אולם, לרחצה באמבטיה (במיוחד עבור קטנטנים) יש עוד יתרונות מלבד בריאות וההיגיינה. יתרונות כמו, יצירת תודעה והרגלים של רחצה שישפיעו גם להמשך, חיזוק הקשר האישי והאמון הורה-ילד וגם חיזוק ופיתוח מיומנויות של מוטוריקה ותנועה.

מה בכתבה?

ריכזנו עבורכם, ההורים, 10 טיפים שיעזרו בשיפור זמן הרחצה והאמבטיה וימקסמו את היתרונות שרחצה באמבטיה יכולה לתת.

דגש חשוב

חלק גדול מהטיפים מבוססים על כך, שיחד עם הילד באמבטיה, ישנם צעצועים שונים ומשחקי אמבטיה המאפשרים משחק, פעולה ועניין. חשוב לזכור כי, ילדים אינם אוהבים להיות לבד באמבטיה, ומשחקים, צעצועים וכלי מים שונים מהווים גם סוג של חברה לילד אך גם מקדמים את כל אותם צרכים שהאמבטיה מאפשרת.

המדריך המלא לאמבטיה מפנקת לתינוק

טיפ 1 – חוויה של מגע

אמבטיה היא מעל הכל חוויה של מגע. מגע עם המים, מגע עם ידיים (ניקוי, ליטוף, עיסוי וכדומה). לכן מעבר לכך שעל המים להיות נעימים לשהייה, דאגו שיהיה מגע נעים לאורך הרחצה. לדוגמא, הימנעו משפשוף חזק עם ספוג או עודדו את הילד להשתמש בספוג בעצמו, בחפיפת השיער בצעו עיסוי נעים לקרקפת וכדומה. חווית מגע מוצלחת ברחצה מחזקת את התודעה החיובית ביחס לאמבטיה וגם את האמון הורה-ילד.

טיפ 2 – שדרגו את המקלחת עם צעצועים

ילדים אוהבים משחקים. דאגו שהמקלחת תכלול צעצועים שהילד יוכל לשחק איתם וגם אתם מוזמנים לשלב משחק עם הילד. משחק מעביר את הזמן בנעימים ומחזק תודעה חיובית למקלחת ובנוסף מפתח מיומנויות מוטוריקה ותנועה שונות. בין המשחקים המומלצים, עיון בספרון תמונות מותאם למקלחת, ספוגים קטנים בצורות של בעלי חיים ואותיות, צעצועים צפים, צינורות פלסטיק וכדומה.

דוגמאות למשחקים לאמבטיה לתינוק

טיפ 3 – הכנה מקדימה

כדי לצמצם ולהקטין התנגדות של הילד למקלחת, מומלץ לשמור על שלושת העקרונות הבאים: שגרת מקלחת, תחושת שובע וערנות.

הכינו אותו מראש למתי האמבטיה וככל הניתן, גם מה תעשו באמבטיה. יש למצוא את הזמן המתאים ביותר במהלך היום למקלחת ולשמור על סביבת הזמן הזה ככל הניתן. הזמן המתאים צריך להיות שהילד אינו עייף מדי (לכן, במקרים מסוימים מקלחת בשעות הערב, פחות מוצלחת), דאגו שלפני המקלחת הילד יאכל משהו ולא יהיה רעב וחסר סובלנות.

טיפ 4 – זמן שיח

בהתאם לגיל הילד, שלבו דיבור באמבטיה על דברים שהיו לו בגן או בכלל. עודדו אותו בשאלות קצרות וקלות, הגיבו בשמחה והתלהבות לתשובות שנותן. במידה והילד פחות משתף פעולה, נסו להשתמש בשיח מדומיין עם בובה או דמות צעצוע שנמצאת אתו במקלחת. תשאלו אותה שאלות ותענו בשמה. השיח המדומיין יעודד את הילד גם לדבר.

טיפ 5 – זמן מקלחת כמרחב למידה ולימוד

במהלך זמן הרחצה באמבטיה ניתן ללמד את הילד המון דברים. למשל, גוף האדם (שמות איברים, מה הם עושים ואיך?), ללמד אותו אחריות להתרחץ בעצמו על ידי ביצוע פעולת רחיצה לבובה או דמות משחק להן עליו לדאוג, ללמד ולחזק אותו בפעולות מוטוריות על ידי משחקי פעולה, כמו העברת מים מכלי אחד לשני (בלי לשפוך), יצירת צינור מחלקי צינור פלסטיק להעברת מים וכדומה.

טיפ 6 – שילוב מוזיקה

במהלך זמן האמבטיה שלבו מוזיקה (שירים או נעימות) שהילד מכיר ואוהב. המוזיקה מרגיעה ומשתלבת ביצירה סביבה רגועה ונעימה (יחד עם המגע החמים של המים). דרך המוזיקה, אפשר לשלב תנועה של ידים, רגליים, צוואר וראש (גם באופן משותף הורה- ילד). בכך מחזקים מוטוריקה וגם בונים, מחזקים ומעמיקים קשר.

טיפ 7 – אמבטיה משותפת

במידת האפשר (ומותאם גילאית) ניתן לגוון ולהעצים את חוות האמבטיה אחת לכמה זמן, באמצעות רחצה משותפת עם אח, בן דוד או חבר בגיל קרוב. המקלחת המשותפת מחזקת את חווית ההנאה מהמקלחת, מחזקת חיבור חברתי ויוצרת עניין.

טיפ 8 – סיום חיובי

סיום המקלחת הוא חלק חשוב המשפיע על תודעת האמבטיה הבאה ועל התודעה הכללית לרחצה בכלל. לכן, יש להכין את הילד ליציאה מהאמבטיה באופן מדורג. להודיע לו כמה דקות לפני סיום ולהזכיר עוד פעמים, להתחיל להוציא (יחד אם ניתן) את הצעצועים שאיתו במים למתקן האחסון שלהם או לצידי האמבטיה ואת הילד להוציא אחרון.

בנוסף, דאגו לסביבת ייבוש והלבשה חמימה ונוחה שתהיה כמה שיותר נעימה ביחס ליציאה מהמים החמימים והנעימים.

טיפ 9 – שלבו את עצמכם באופן פעיל באמבטיה

דוגמא אישית היא מפתח הצלחה חשוב ללמידה בחיים. כדי לעודד את הילד להיכנס, ניתן להיכנס עם הרגלים לאמבטיה ולהראות לו שנעים, הדגימו משחק עם הצעצועים והכלים שיש לו באמבטיה, כדי לעודד אותו לשחק ולפתח מיומנויות.

טיפ 10 – רחצה משותפת

חילקו את רחיצת הקטנטן או הקטנטנה, עם בני משפחה נוספים. ככל הניתן מומלץ שבני משפחה נוספים יבצעו את הרחצה ולא רק הורה אחד. אפשר כרוחצים ואפשר כ"מבקרים ומשחקים" בזמן האמבטיה. דמויות נוספות מהמשפחה הקרובה בזמן המקלחת, יגבירו את הקשר הכלל משפחתי, יוסיפו עניין לשגרה הרגילה וישמשו דוגמא ללמידה נוספת עבור הילד.

אמבטיה לקטנטנים צריכה להיות חוויה נעימה שלצד מענה לצורכי היגיינה, גם תורמת לפיתוח מיומנויות שונות, פיתוח תקשורת, קשר ואמון. ככל שתשלבו יותר מהטיפים, זמן המקלחת יהיה יעיל ומפתח יותר עבור הקטנטנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא באתר

רוצים לדבר איתנו?

עוד באתר בייביטוק

הזמנת תחתונים לילדים

מי שצריכה תחתוני בנות מעולים, ממש יפים וגם זולים. הגדולה שלי היתה איתם שנתיים ועכשיו אני מעבירה לקטנה. שימו לב שהמידות קטנות אז קחו מידה

קרא עוד »
אריזת ציוד לחופשה עם תינוק

רשימת ציוד לחופשה עם תינוק

הנה רשימה של ציוד תינוקות חיוני לחופשה, הכוללת פריטים כלליים ופריטים ספציפיים לטיסה: פריטים כלליים פריטים ספציפיים לטיסה טיפים לאריזת ציוד לתינוק לחופשה אני מקווה

קרא עוד »
קסילופון

השוואת קסילופונים לפעוטות

קסילופון הוא כלי נגינה פשוט וקל לנגינה, אך הוא יכול לייצר מגוון רחב של צלילים. בשל כך, הוא נחשב לכלי נגינה מצוין לילדים, כולל תינוקות.

קרא עוד »